Digitale teoriprøver - en fremtidssikret løsning

Færdselsstyrelsen afvikler årligt cirka 170.000 teoriprøver – og en del af dem kan nu tages digitalt

- De digitale teoriprøver er et konkret og stærkt eksempel på, hvordan teknologi kan gøre en reel forskel. Jeg oplever, at systemet fungerer særdeles godt og skaber et roligt og overskueligt flow for vores kunder. Det er en stor fordel, at man selv kan navigere rundt i prøven, tage spørgsmålene i eget tempo og gå tilbage undervejs, hvilket medvirker til større tryghed og ejerskab i en ellers spændt situation.

Sådan udtrykker Rasmus Agerskov Schultz, kontorchef i Færdselsstyrelsen, sin oplevelse af den igangværende implementering af digitale teoriprøver på landsplan - et samarbejde mellem Færdselsstyrelsen og Statens It, hvor parternes respektive ekspertiser har givet et stærkt resultat. Rasmus Agerskov Schultz tilføjer:

- Det er en fornøjelse at se, hvordan samarbejdet mellem Færdselsstyrelsen, Statens It og leverandørerne har resulteret i en løsning, der både er fleksibel, sikker og fremtidssikret.

En løsning, der gør en forskel

Med de digitale teoriprøver gennemfører eleven prøven på en pc, hvor eleven selv kan navigere i prøven undervejs – blandt andet ved at læse og lytte til hvert enkelt spørgsmål flere gange og vende tilbage for at besvare et spørgsmål senere.

Indholdet til de digitale teoriprøver – herunder billeder og spørgsmål – er blevet opdateret i det nye system. Alle prøver randomiseres, når de dannes, så hver prøve bliver individuel i forhold til den enkelte elev. Eleven får straks besked på skærmen om, hvorvidt prøven er bestået eller ej. Resultatet sendes også med Digital Post – medmindre man er fritaget for Digital Post.

Ifølge Thomas Kristensen, der er kundepartner i Statens It, har Statens It spillet en vigtig rolle i udviklingen af den nye løsning:

- Vi har i samspil med Færdselsstyrelsen rådgivet og benyttet vores ekspertise på flere områder – lige fra udbudsforretningen, rådgivning af hardware i form af pc-opsætningen og skærme, system-setup i samspil med ekstern leverandør og opsætning af alle netværkslokaliteterne. Det betyder, at vi har været med til at skabe en sikker og effektiv løsning, der gør en forskel, siger han. 

De digitale teoriprøver er indtil videre implementeret 15 steder i landet.